کود مرغی غنی شده خوراک دام

در سال های اخیر به دلیل افزایش تولیدات کود مرغی و مشکلاتی که استفاده از آن در محیط زیست ایجاد کرده بود، مصرف این ماده بسیار مورد بررسی قرار گرفت؛ نتایجی که در این تحقیقات و پژوهش ها حاصل شد بیان گوی این بود که کود مرغی غنی شده خوراک دام نه تنها یک ماده بی ارزش و فاقد خاصیت نیست، بلکه ماده ای مهم و سرشار از مواد آلی فراوان می باشد.

کود مرغی غنی شده

بالغ بر 90 درصد از این نوع کودها در مصارف کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد؛ از آن 10 درصد باقی مانده قسمتی را به عنوان تغذیه دام ها و ماهی ها و مقدار خیلی ناچیزی از آن را در کشورهایی مانند هندوستان و یا چین برای تهیه بیوگاز که در مصارف خانگی از آن استفاده می شود، به کار می برند.

نا گفته نماند که در کشور های پیشرفته مانند انگلستان از این نوع کود مرغی غنی شده، در نیروگاه هایی که برق مدرن تولید می کنند به عنوان یک سوخت مورد استفاده قرار می گیرد؛ این نوع از کودها دارای متیون، سیستئین و لیزین هستند.

کود مرغی انواع متفاوتی دارد که در زیر نمونه هایی از آن را مورد بررسی قرار می دهیم:

  • کودی که از بستر جوجه های گوشتی تولید می شود:

کود ذکر شده دارای مقادیر بسیار بالای پروتئین می باشد؛ علاوه بر آن از مقدار قابل توجهی اسید اوریک، آمونیاک، کراتین و دیگر ترکیباتی همراه با ازت را شامل می شود. انرژی که این کود دارا است به نسبت باقی کود ها بسیار بیشتر می باشد؛ قابل ذکر است که کیفیت این نوع از محصولات بستگی به موادی دارد که در بستر آن به کار می رود.

موادی مانند سنگریزه، خاک و آهکی که در کف سالن یا در مکانی که برای ذخیره کود در نظر گرفته شده است ریخته می شود، تاثیر به سزایی بر روی خاکستری که از کود مرغی تشکیل می شود دارد.

  • کودی که از نیمچه های تخمگذار یا مادر به وجود می آید:

کودی است که از پرورش نیمچه های تخمگذار یا مادر به وجود می آید؛ از نظر ارزش کود قابل ذکر است که ارزش این نوع به نسبت کود جوجه های گوشتی، کمتر است زیرا در هنگام پرورش این گونه نیمچه ها، از مواد بستر بیشتری استفاده می شود.

غذایی که به این گونه از پرندگان داده می شود حاوی مقدار کمتری از انرژی و پروتئین است و الیافی که در غذای آن به کار برده شده، مقدار بیشتری را دارا می باشد.

  • کودی که انواع مرغ های تخمگذار و یا مادر با روش بستر تولید می کنند:

به کودی می گویند که جوجه ها و یا مادرهای گوشتی یا تخمگذار، در داخل لانه بر روی بستر خود آن را تولید می کنند؛ این محصولات دارای مقدار الیاف خام کمتری می باشد؛ به صورت کلی می توان گفت که ترکیبات این نوع از کود ها شامل پروتئین، کلسیم و فسفر است.

  • فضولات یا کودی که از داخل قفس تولید می شود:

پرندگانی که در داخل قفس نگهداری می شوند، دارای فضولاتی هستند؛ این نوع از کود ها تماماً خالص و بدون بستر می باشد. ارزشی که این نمونه از کود ها دارد به دلیل خالص بودن آن بیشتر است و عموماً برای تغذیه دام مورد استفاده قرار می گیرد.

در مورد این نوع از کودها نکاتی ذکر می شود که باید رعایت شود:

  • این نوع از کود ها باید به صورت تازه که تولید می شود جمع آوری شود.
  • از پرندگانی که برای جلوگیری از بیماری خود، دارو مصرف نموده اند نباید استفاده شود.
  • حرارت کود ذکر شده باید توسط دستگاه کود خشک کن کنترل شود که می توان با استفاده از آن رطوبتش را تا 15 درصد کاهش داد.
  • کودی که تولید می شود نباید تحت هیچ شرایطی دارای مواد خارجی مانند سنگ، میخ،شیشه و یا… باشد.
  • تمامی مواد تشکیل دهنده آن مانند کلسیم، پروتئین، الیاف خام و … در آزمایشگاه از قبل اندازه گیری شود.

کود مرغی غنی شده

بهترین کود مرغی غنی شده

کود های حیوانی زیادی را امروزه می توانیم مشاهده کنیم که بهترین کود مرغی غنی شده از جمله مهمترین نوع آنها می باشد زیرا تمامی عناصری که یک گیاه برای رشد لازم دارد را می تواند در اختیار گیاه قرار دهد.

این نوع از کود های مرغی، جایگزین بسیار مناسبی برای تمامی کود های شیمیایی موجود در بازار است که توانایی آن را دارد لااقل اثرات منفی یک کود شیمیایی را به حداقل برساند. از این نوع محصولات می توان در تولید زعفران، پسته و بسیاری از محصولات تولیدی دیگر استفاده نمود.

این نوع از کود با رساندن عناصرغذایی و ریز مغذی ها به ریشه گیاه و ماندگاری بسیار بالایی که در خاک دارد می تواند به عنوان یکی از بهترین کودها مورد استفاده قرار گیرد؛ علاوه بر این به دلیل داشتن مقدار بالای نیتروژن در کود مرغی، می تواند رشد گیاهان، درختان و اکثر محصولات زراعی را تضمین نماید.

بهترین کود مرغی غنی شده

تولید کود مرغی غنی شده

می توان گفت که تولید کود مرغی غنی شده در تمامی نقاط جهان به دلیل درخواست گسترده ای که از جانب متقاضیان دارد در حال انجام است؛ در ایران  نیز شهر هایی مانند کرمان، برای تولیدات پسته از این نوع کود استفاده می کنند و نتیجه بسیار خوبی را نیز دریافت نموده اند. با استفاده از این نوع محصولات لااقل می توانید تولیداتی که دارید را تضمین کیفیت نمایید که ارگانیک بوده و از مواد شیمیایی در دوره رشد آن استفاده نشده است.

این نوع از کودها فاقد عواملی می باشد  که بسیار بیماری زا هستند و اثرات مخربی بر روی محیط زیست وارد می کنند؛ نا گفته نماند که عناصر این نوع از کود ها در هنگام بارندگی و یا آبیاری از بین نرفته و درون خاک در دسترس گیاه باقی می ماند.

کود مرغی غنی شده اصفهان

در شهر های مختلفی از ایران این نوع از محصولات تولید می شود که کود مرغی غنی شده اصفهان جزء یکی از معروف ترین نوع از آنها می باشد.

در داخل کشور، مراکز فروش این نوع از کودها اعم از فروشگاه های داخل شهری و یا سایت های فروش، بهترین نوع از این محصولات را در اختیار خریداران قرار می دهند؛ به دلیل ضیق وقت و مشکلات ترافیکی، امروزه خرید آنلاین یکی از بهترین روش برای تهیه محصولات است.

کود مرغی غنی شده اصفهان

شما می توانید قبل از خرید در مورد صحت مجموعه آنلاین مورد نظر مطمئن شده و با مراجعه به آن ها از این گونه محصولات بهره ببرید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما